Riblje ulje sadrži takozvane omega-3 polinezasićene masne kiseline. One se razlikuju od omega 6 masnih kiselina iz biljnog ulja i imaju drugačije djelovanje. Omegu 3 najviše pronalazimo u ribama koje žive u hladnoj vodi – lososu, pastrvi, skuši i tuni. One te masne kiseline ne proizvode same, već dobivaju iz planktona kojim se hrane.
Kako djeluju?
Omega 3 masne kiseline bitne su za velik broj važnih procesa u tijelu, od regulacije krvnog tlaka i zgrušavanja krvi pa sve do jačanja imuniteta. Mogu pomoći u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i smanjiti upalni odgovor organizma.
Naime, te masne kiseline djeluju na trombocite koji se lijepe jedan za drugog, te to znači manje ugrušaka koji vode do infarkta. Osim toga, smanjuju razinu triglicerida (masnoća kojih ima u krvi) i krvni tlak. Istraživanja pokazuju pozitivne učinke i kod psorijaze, problema sa zglobovima Chronove bolesti, reumatoidnog artritisa te kod ublaživanja menstrualnih grčeva.
Ipak, niti jedan dodatak prehrani ne može zamijeniti zdravu i raznovrsnu prehranu, te se najbolji rezultati postižu konzumacijom prave ribe.
Ako barem 2 puta na tjedan jedete plavu ribu, dodaci prehrani s ribljim uljem vam nisu potrebni – no takvih je, vjerujem, malo. Stoga dodatke omege 3 možete naći u tekućem obliku, kapsulama, mekim kapsulama i praškastom obliku.
Naši se članci trebaju koristiti samo u informativne i obrazovne svrhe te nisu namijenjeni za medicinski savjet. Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje, obratite se stručnoj osobi prije uzimanja prehrambenih dodataka ili uvođenja značajnih promjena u prehrani.