Vitamin C je vjerojatno najpoznatiji i najkorišteniji dodatak prehrani. No bez obzira na to, uz njega se još uvijek vežu određeni mitovi i nepoznanice.
Što je vitamin C?
Naziv vitamin C se upotrebljava za askrobinsku kiselinu, tako nazvanu baš zbog bolesti za koju se primarno koristio kao lijek.
Vitamin C ljudski organizam ne može sinetizirati, te se mora unositi hranom ili dodacima prehrani. On je glavni antioksidans topiv u vodi i pomaže u sprečavanju oštećenja koje prouzročuju nestabilni slobodni radikali.
Nalazi se u brojnom voću i povrću, a ponajviše u limunima, naranči, kiselom kupusu, brokuli, kiviju, jagodama i zelenoj salati.
Kako djeluje?
Vitamin C ima učinke u cijelom organizmu, a njegove funkcije su:
– sinzeza kolagena, karnitina i tirozina – potpora imunološkom sustavu – obnova vitamina E – antioksidacijsko i antihistaminsko djelovanje
Budući da je antioksidans, vitamin C štiti od nastanka bolesti srca i raka te mnogih drugih bolesti – naravno, uz uravnoteženu prehranu.
Jedna od najčešćih zabluda vezanih uz vitamin C je ta da sprečava prehladu. To nažalost nije točno, no može pomoći u ublažavanju simptoma i skratiti trajanje bolesti. Uz to, učinkovit je i kod astme i respiratornih problema. Naime, velike doze mogu oslabiti učinak tvari koje se proizvode u organizmu kao odgovor na kontakt s peludi, dlakom životinja i drugih alergena.
Koliko je vitamina C potrebno?
Preporučena dnevna doza vitamina C je 500mg, no čak i konzervativni nutricionisti smatraju da bi ga trebalo uzimati barem 500mg. Velike doze (više od 2000mg dnevno) mogu prouzročiti meku stolicu, vjetrove i napuhanost. Te iste tegobe nestaju smanjenjem doze. Dodatke prehrani preporučuje se uzimati uz hranu jer se tako postiže najbolja apsorpcija.
Naši se članci trebaju koristiti samo u informativne i obrazovne svrhe te nisu namijenjeni za medicinski savjet. Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje, obratite se stručnoj osobi prije uzimanja prehrambenih dodataka ili uvođenja značajnih promjena u prehrani.