FLEKSIBILNOST: važnost, vrste, vježbe
Koliko je fleksibilost važna znaju već i vrapci na grani. Donosimo malo teorije o fleksibilnosti, a zatim primjere vježbi istezanja koje biste svakodnevno trebali raditi prije i nakon treninga.
Fleksibilnost je sposobnost izvođenja pokreta s velikom amplitudom. Povećanjem gibljivosti, kako tvrde Sporiš i Prskalo u Kineziologiji, značajno se smanjuje opasnost od ozljeda mišića i ligamenata, poboljšava se ukupna motorička fleksibilnost i podiže se stabilnost lokomotornog sustava.
Postoji više dimenzija gibljivosti (Sporiš, Prskalo 2016):
aktivna – amplituda se ostvaruje snagom vlastitih mišića (npr. vježbe koje donosimo u nastavku)
pasivna – amplituda se ostvaruje na račun vanjske sile (npr. kada nas netko pritišće ili gura kako bismo se istegnuli)
statička – zadržavanje postignute amplitude (npr. duži period u kojem ne mijenjamo položaj)
dinamička – višestruko ostvarivanje maksimalnih amplituda (npr. ponavljanje pokreta istezanja)
lokalna – gibljivost u jednoj točki tijela
globalna – istodobna gibljivost u više zglobnih sustava
U nastavku se nalaze fotografije koje prikazuju primjere vježbi istezanja za čitavo tijelo koje obavezno trebate ubaciti kao zagrijavanje prije svog treninga i kao opuštanje na kraju.
Slika 1: Ruku oslonite o tvrdu površinu te lagano gurate tijelom prema naprijed. Trebali biste osjetiti zatezanje bicepsa i prednjeg ramena.
Slika 2: Jednom nogom čvrsto stanete na tlo te drugu povlačite za nožne prste prema gore. Trebali biste osjetiti zatezanje kvadricepsa.
Slika 3: Noge stavite u jednak položaj te čvrsto stanite na tlo, rukama i ramenima se spuštate što više prema nožnim prstima tako da ih pokušate dotaknuti prstima na rukama. Noge moraju ostati ravne. Trebali biste osjetiti zatezanje zadnje lože.
Slika 4: Noge raširite najviše što možete u sjedećem položaju. Jednom nogom sjednete u preponski sjed te se tijelom i rukama lagano spuštate prema drugoj nozi. Trebali biste osjetiti zatezanje zadnje lože.
Slika 5: Obje noge raširite najviše što možete u sjedećem položaju te rukama i tijelom idete prema jednom pa drugoj nozi. Trebali biste osjetiti zatezanje zadnje lože.
Slika 6: Položaj tijela ostaje kao na prethodnoj slici samo u ovom slučaju gurate tijelo prema naprijed. Trebali biste osjetiti zatezanje zadnje lože i unutarnjeg dijela kvadricepsa.
Slika 7: Jednu nogu stavite ispred sebe kao što je prikazano na slici. S drugom nogom kleknete te povucite stopalo prema sebi. Trebali biste osjetiti zatezanje kvadricepsa.